از چه زمانی ربات‌ها وارد علم پزشکی شدند؟

 

 اولین بار در سال 1985 بود که پای ربات مکانیکی به اتاق عمل باز شد. در این سال از رباتی که پوما PUMA 560  نام داشت برای نمونه‌برداری در یک عمل جراحی اعصاب کمک گرفته شد. این ربات از یک بازو تشکیل شده بود و پیچیدگی ربات‌های جراح امروزی را نداشت. در سال 1987 اولین جراحی لاپاراسکوپیک با کمک ربات برای برداشتن کیسه صفرا انجام شد و به دنبال آن در 1990،AESOP اولین سیستمی بود که توانست برای اعمال جراحی اندوسکوپیک مورد تایید FDA قرار گیرد.                          

در نهایت سیستم جراحی رباتیک با نام داوینچی توانست برای اولین بار در جراحی لاپاراسکوپیک مورد تایید FDA قرار گیرد و دری تازه به روی جراحی رباتیک بگشاید. نمونه پیشرفته‌تری از این ربات هم اکنون در اتاق عمل بیمارستان‌های معروف دنیا در حال استفاده است. از این سیستم برای جراحی در بزرگسالان و کودکان استفاده می‌شود. داوینچی توانسته برای اعمال جراحی زیر از FDA تاییدیه بگیرد.
 

پوما PUMA 560 

جراحی‌های اورولوژی، جراحی‌های عمومی لاپاراسکوپیک، جراحی‌های عمومی توراکوسکوپیک (قفسه‌سینه)‌ غیر از موارد قلبی عروقی، اعمال کاردیوتومی (برش قلب) باکمک توراکوسکوپ. به طور کلی جراحی رباتیک امروز به عنوان یک انتخاب مناسب با درصد موفقیت بالا برای انجام جراحی‌های اعصاب، اورولوژیک، قلب و قفسه سینه به کار می‌رود. 

 

/ 3 نظر / 48 بازدید
دانشور

مطلبی در زمینه ی فعالیت رباتهای جراح در ایران در وبلاگتون بگذارید با تشکر

دانشور

مطلبی در زمینه ی فعالیت رباتهای جراح در ایران در وبلاگتون بگذارید با تشکر

رپه نقابدارسرخ

سلام. خوبه فقط یه کم مطلب بیشتر بنویسید