دستور العمل ها، تجهیزات، مواد و تجارب مرتبط با کنترل عفونت های بیمارستانی

دکونکس 53 PLUS

مشخصات و خواص: فاقد آلدئید و فنل و در نتیجه فاقد عوارض مضر بر روی دستگاههای بدن از جمله سیستم تنفسی می باشد. دارای خاصیت پاک کنندگی قوی، خاصیت ضد خورندگی ابزار و وسایل و موثر بر علیه ویروسهای HIV ,HBV، انواع عفونتهای میکروبی، قارچی و باکتریایی (TB) می باشد.

موارد مصرف: ضدعفونی ابزار و وسایل جراحی، انواع آندوسکوپهای قابل انعطاف و غیر قابل انعطاف، قطعات پلاستیکی و لاستیکی، ساکشن، وسایل بیهوشی، لوله های بنت و کلیه وسایلی که آلوده به ویروس HIV، HBV و انواع عفونتهای تنفسی، گوارشی، پوستی از جمله پسودو موناس، استاف آرئوس و ... می باشند.

 روش استفاده: محلول باید بصورت رقیق شده  2% (دو درصد) از داروخانه تهیه شده و از رقیق کردن مجدد آن جدا خودداری شود. سپس بنا بر ظرفیت مورد نیاز بخش، یک ظرف از محلول 2%  (دو درصد) پر شده و ابزار و وسایل آلوده داخل آن قرار داده شود. قبل از قرار دادن وسایل دقت شود که تمامی قطعات دستگاه کاملا از هم جدا شده و بطور کامل در محلول قرار گیرند تا از ایجاد حباب هوا جلوگیری شده و محلول به داخل تمامی لوله ها و خلل و فرج نفوذ پیدا کند. پس از گذشت 15 دقیقه وسایل از داخل محلول بیرون آورده شده و آب کشی شوند. لازم به ذکر است که طی زمان حداقل  15 دقیقه ضروری می باشد.

توجه: محلول در صورت عدم آلودگی بارز و عدم تشکیل رسوب و ذرات معلق بمدت 14روز می تواند برای ضدعفونی وسایل مختلف استفاده شود. تغییر رنگ محلول دلل ع

توصیه می شود در صورتیکه وسایل ضدعفونی شده در این مایع کاملاخونی و به میزان قابل توجه آلوده باشند، مدت زمان تعویض بنا بر صلاحدید مسئول بخش کاهش می یابد.

پویدون ید این 10% ( بتا دین )

موارد مصرف: محلول بتا دین حاوی 10% (ده درصد) ید فعال می باشد. این محلول برای ضدعفونی کردن سوختگی های درجه  2 و 3، بریدگی، خراشیدگی، زخمهای سطحی، زخم بستر و همچنین ضدعفونی نمودن پوست و موضع عمل قبل و بعد از عمل جراحی، هنگام تزریق، برای پیشگیری از عفونت در پانسمانها و بخیه ها و در درمان برفک و عفونتهای باکتریایی و قارچی پوست بکار می رود.

روش استفاده
: ‌مقدار لازم از محلول بتادین در یک ظرف کوچک دهانه گشاد ریخته و از رقیق کردن آن خودداری شود( مگر در موارد خاص ). سپس گاز یا پنبه لازم را در محلول گذاشته تا کاملا خیس شود.
گاز یا پنبه را برداشته و فقط یکبار از بالا به  پایین  روی موضع ( زخمهای باز، محل بخیه   و غیره) کشیده و سپس پنبه را دور انداخته و برای  ضدعفونی مجدد از پنبه یا گاز دیگری استفاده شود.رفت و برگشت پنبه آغشته به بتادین باعث جابجایی و تکثیرمیکروارگانیسم ها شده وخطر انتقال عفونت را بطور جدی افزایش می دهد. همچنین از کشیدن یک پنبه آغشته روی دو موضع مختلف  به علت افزایش خطر عفونت  جدا اجتناب شود. در مورد زخمهای باز، ضدعفونی از داخل به خارج انجام شده و از بردن پنبه آلوده به  وسط زخم خودداری گردد.
برای شستشو و ضدعفونی محل عمل باید محل را از داخل به سمت خارج بصورت دایره ای و در چندین مرحله ضد عفونی کرد.

موارد احتیاط:

  • از انباشته شدن دارو در چین خوردگی ها و زیر بدن بیمار بستری اجتناب گردد.
  • در بیماران مبتلا به اختلال اعمال غده تیروئید‍‍‍‍‍‍‍‍‍ و بیماران تحت درمان طولانی مدت با لیتیوم نباید مصرف گردد. در صورت وجود سابقه حساسیت به ید، از مصرف خودداری شود.
  • در نوزادان با وزن کمتر از 1500 گرم مصرف نشود.
  • در دوران حاملگی و شیر دهی و در صورت وجود زخمهای عمیق و سوختگی های شدید با مشورت پزشک معالج مصرف شود. در مورد زخمهای عمیق و بافتهای تازه، بتادین باعث از بین رفتن فیبرو بلاست ها شده و از ترمیم بافت جلوگیری می کند.
  • از گرم کردن محلول قبل از استفاده پرهیز شود.
  • در صورت بروز حساسیت پوستی و تحریک پوست از مصرف خودداری کرده و با پزشک معالج مشورت شود.

طریقه نگهداری:

پس از مصرف درپوش ظرف باید گذاشته شود، زیرا باز ماندن درب ظرف سبب رشد میکرو ارگانیسمها در قسمت باز ظرف شده و بسادگی سبب ایجاد عفونت می گردد.

در دمای زیر 30 درجه نگهداری شده و از یخ زدن آن جلوگیری شود.


آب اکسیژنه H2O2

آب اکسیژنه H2O2اکسید کننده قوی بوده و آنتی سپتیک می باشد. دارای خاصیت ضد ویروسی و ضد قارچ بوده و بدلیل ایجاد واکنش شیمیایی و تولید گاز می تواند جهت پاکسازی و ضدعفونی زخمهای عمیق و وسایل تو خالی و حفره دار مورد استفاده قرار گیرد.

موارد مصرف: ضدعفونی ابزار مورد استفاده در آندوسکوپی، همودیالیز،‌ آنژیوگرافی و کلیه وسایل تو خالی که دارای خلل و فرج می باشند. ضد عفونی کردن بعضی از زخمها نیز با استفاده از آب اکسیژنه امکان پذیر است.  

نکات: این ماده دارای خاصیت خورندگی فلزات می باشد.

روش استفاده: محلول آب اکسیژنه 3%  (سه درصد) تا 6% (شش درصد) از داروخانه تهیه شده و ابزار و وسایل بمدت 20 دقیقه در محلول بصورت غوطه ور قرار داده شود. سپس وسایل  از محلول بیرون آورده شده، با آب معمولی آب کشی شوند.

شرایط نگهداری

: محلول بایستی در ظروف تیره و در بسته نگهداری شده و بصورت روزانه رقیق شود. زیرا بر اثر گذشت زمان خاصیت ضدعفونی کنندگی آن از بین می رود.

الکل اتیلیک 70%

اگرچه الکلها دارای طیف وسیعی از فعالیت های ضدعفونی می باشند، ولی فاقد خاصیت کشندگی اسپور هستند. به همین دلیل موارد استفاده آنها محدودتر از سایر مایعات ضدعفونی می باشد. بهترین غلظت مورد استفاده جهت عمل ضدعفونی70% (هفتاد درصد) بوده و غلظتهای بیشتر از90% و کمتر از50% بطور قابل توجهی فاقد اثر ضدعفونی کننده می باشد. بدلیل تبخیر آسان این مایع استفاده از آن در ضدعفونی تجهیزات،  مورد نظر قرار گرفته است. الکل با تخریب ساختارهای پروتئینی میکرو ارگانیسم ها  باعث غیر فعال شدن آنها می شود.

موارد استفاده: برای ضد عفونی پوست هنگام تزریق، وسایل و تجهیزات از قبیل مانیتور، دستگاه ECG، دستگاه الکتروشوک  و سایر وسایلی که نیاز به ضدعفونی داشته، اما حتی الا مکان نباید خیس شوند، بایستی از پارچه یا پنبه آغشته به الکل 70% استفاده شود.

بنز آلکونیم کلراید (هایژن )

/ 4 نظر / 64 بازدید
رضا مدهنی

وبلاگ جالبی دارید به امید استمرار و پویایی

bmb

sallam .veb kheyli jazabi darin tabrik migam.be veb ma sar bezanin(karshnasi otag amal bandar abas

راشکی

خوب

2222

19