عمل جراحی فک

برای نخستین بار
عمل جراحی کشش فک به میزان 35 میلیمتر در ایران انجام شد

متخصصان دندانپزشکی ایران برای اولین بار موفق به عمل جراحی استخوان سازی فک از طریق کشش به میزان 35 میلیمتر شدند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی فارس، حسین بهنیا، استاد دانشگاه شهید بهشتی و متخصص جراحی فک و صورت بیمارستان طالقانی تهران در این مورد گفت: در این عمل جراحی برای جبران عقب افتادگی فک دهان که بیشتر بر اثر حوادث تروما دچار عقب افتادگی می‌شود ابتدا فک عقب مانده شکسته می‌شود و سپس با استفاده از یک دستگاه، نسوج جدید که قابل انعطاف است کشش داده می شود و پس از اینکه به میزان لازم کش آ‌مد، کشش متوقف می‌شود.
وی ادامه داد: در حین کشش روزانه حدود یک میلیمتر به اندازه فک دهان اضافه می‌شود و پس از اینکه به اندازه لازم کشش ایجاد شد، عمل کشش فک متوقف می‌شود و تا حدود دو ماه ثابت می‌ماند تا نسوج جدید سفت و مانند استخوان فک بشود که پس از آن می‌توان دستگاه را خارج کرد و فرد با فک جدید می‌تواند زندگی سالمی داشته باشد.
مدیر گروه جراحی فک و صورت دانشگاه شهید بهشتی تهران، اضافه کرد: عقب افتادگی فک موجب مشکل تنفسی، قطع تنفس در هنگام خواب و ناتوانی در غذا خوردن می‌شود و بیش از همه به علت حوادث تروما در سقوط از ارتفاع یا تصادف رانندگی رخ می‌دهد.
وی گفت: دستگاه کشش فک دهان اولین بار در سال 1992 در دنیا ساخته شد ولی ما در ایران خودمان دستگاه آن را در داخل ساختیم و patent آن نیز به نام خودمان است.
وی افزود: این عمل جراحی تاکنون در نقاط مختلف دنیا انجام شده است اما کشش فک به میزان 35 میلی متر در دنیا بی‌سابقه است.
بهنیا اضافه کرد: غیر از این عمل امکان عمل جراحی ارتوپدی فک صورت وجود دارد اما این روش در واقع کشش خود فک بیمار است که عوارضی ندارد و خود فک بیمار رشد می‌کند و امکان اجرای این عمل در بزرگسالی هم وجود دارد.

/ 3 نظر / 50 بازدید
رسول شیرزادی

سلام خیلی خوشحالم که از این همه مطالب خوب و ارزنده شما استفاده کردم و تونستم چیزای زیادی یاد بگبرم در آخر ازتون میخوام منو با عنوان دل واژه ها به لیست لینک خودتون اضافه کنید تا بتونیم با هم تبادل لینک کنیم بازم متشکر

یه دوست

وبلاگتون خیلی خوبه خسته نباشید

مقاله خیلی خوب بود