آندومتریوز

 علائم شایع
    
    
درد قاعدگی، قاعدگی های نامنظم، خونریزی از ناحیه مقعد، ادرار خونی، خون دماغ شدن به هنگام سیکل قاعدگی و نازایی از علائم شایعی است که می توان به بیماری آندومتریوز پی برد. دکتر مهدی زاده با اشاره به این مطلب متذکر می شود: معمولااین دسته از افراد دیرتر از سایرین باردار می شوند و بندرت بیماری روده، ناف و بینی را نیز گرفتار می کند که با معاینات پزشکی، سونوگرافی، آزمایشگاه تست (125 CA) و لاپاراسکوپی تشخیص داده می شود.
وی با اشاره به این که بیماری خطرناک و کشنده نیست ولی آن را بسیار مزاحم و در صورت عدم درمان، پیش رونده عنوان می کند که ممکن است چندین مرتبه احتیاج به جراحی داشته باشد.
    
    
آلودگی هوا را جدی بگیرید
    
    «
کیست تخمدان، چسبندگی لگن، دردهای مزمن لگنی و شکمی و بارداری های توام با جراحی» از عوارض این بیماری است که با یائسه شدن یا برداشتن تخمدان، بیماری از بین می رود، این استاد دانشگاه با بیان این مطلب عنوان می کند: هم اکنون این بیماری در ایران به دلیل «آلودگی هوا» بسیار شایع شده است که روز به روزشماری از زنان جوان را مبتلامی سازد.
 «
استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی» که غذاهای گرم در آنها سرو می شوند نیز، یکی دیگر از دلایل مهم شیوع این بیماری است.
    
    
این عضو هیات علمی دانشگاه با اظهار این مطلب می افزاید: با سرو غذاهای گرم در این ظروف، مواد ملامینه ایجاد می شود که سبب شروع بیماری و حتی تشدید آن می شود.
    
    
درمان
    
  
دکتر مهدی زاده بهترین درمان را جراحی و جراحی لاپاراسکوپی عنوان می کند که با ایجاد 3 سوراخ در ناف، کیست برداشته، چسبندگی ها آزاد و نقاط مشکوک، لیزر یا سوزانده می شوند که در صورت مهیا نبودن عملیات لاپاراسکوپی، از لاپاراتومی (شکم باز) استفاده می شود که پس از جراحی افرادی که مایل به باردار شدن هستند با دارو درمانی، بچه دار شده و بقیه بیماران برحسب تشخیص پزشک و نوع درجه بیماری 3 تا 6 ماه درمان دارویی می شوند.
وی در پایان خاطرنشان می کند: بهتر است برای جلوگیری از پیشرفت بیماری زنان، در صورت مشاهده اختلالات قاعدگی، خون ادراری، خون مدفوعی و نازایی به پزشک متخصص مراجعه کنند؛ چراکه این بیماری پیش رونده حتی پس از انجام عمل جراحی و درمان امکان عود دارد که موثرترین راه مقابله با آن، کنترل هر 6 ماه یک بار آن توسط پزشکان متخصص زنان و زایمان است.


/ 1 نظر / 60 بازدید
کلاغ سپید

oh my God چه جوری بفهمم از اینا ندارم؟!( من هر جا میرم قبلش این طناز اومده و کامنت دونی رو خراب کرده)