عینک

قاب عینک

قاب عینک از چند نظر حائز اهمیت است. در ابتدا، نکته مهم این است که یک فریم مناسب باید شیشه یا لنز عینک را در فاصله مقتضی نسبت به چشم قرار دهد. دوم این که عدسی که در فاصله مشخص قرار داده می‌شود، باید انحنایی متناسب با جهت‌های مختلف حرکت چشم داشته باشد.

در هنگام انتخاب قاب، باید دقت کرد قسمت بالای قاب با لبه تحتانی ابرو مماس باشد و قسمت تحتانی قاب قسمت تحتانی چشم را بپوشاند. همچنین در دو طرف چشم با بینی و گیجگاه پوشش کافی را ایجاد کند.
دسته‌های قاب نباید دو طرف گیجگاه را فشار دهند و طول دسته‌ها باید به شکلی باشد که در پشت گوش قرار گیرند.

قاب‌هایی که وجود دارند به 2 دسته فلزی و غیرفلزی تقسیم می‌شوند. فریم‌های فلزی از آلیاژهای مختلف هماهنگ با بدن که باید سبک و مقاوم باشند انتخاب می‌شوند.
این قاب‌ها نباید اثرات سمی در هنگام ترشح عرق داشته باشند و تغییر رنگ هم ندهند. فریم‌های غیرفلزی هم از ترکیب‌های سلولزی یا پلیمری ساخته می‌شوند و می‌توانند در عین ظرافت سطح خوبی برای عدسی فراهم کنند. این قاب‌ها تنوع زیادی هم دارند و از عوارض کمتری نسبت به فریم‌های فلزی برخوردارند. ولی در اثر مرور زمان این فریم‌ها خشک می‌شوند و ترک خورده و می‌شکنند. برای کودکان قاب‌های غیر‌فلزی بیشتر توصیه می‌شود، زیرا احتمال آسیب‌ رسیدن به پوست و چشم در اثر حوادث و برخوردها در این قاب‌ها کمتر است.

شیشه

علاوه بر قاب عینک، شیشه‌ها نیز از اهمیت فوق‌العاده بالایی برخوردار است. شیشه‌های عینک کودکان حتما باید از جنس بسیار سبک و نشکن ساخته شود. اگر قرار است عینک همیشه روی چشم شما باشد بهتر است شیشه فتوکرومیک داشته باشد تا بتواند در برابر اشعه خورشید نیز از شما محافظت کند.
شیشه‌ها در عینک بچه‌ها باید درجه فتوکرومیک بالاتری داشته باشند زیرا چشم‌های بچه‌ها نسبت به بزرگ‌ترها در برابر اشعه ماورای بنفش حساس‌تر است.

زیبایی

زیبایی هم می‌تواند یکی از معیارهای فرعی باشد. به عنوان مثال شیشه عینک بزرگ چشم‌ها را بهتر نشان می‌دهد پس اگر چشم‌های شما قشنگ است عینک شیشه بزرگ بیشتر به شما می‌آید یا کسانی که بینی خوش‌تراشی دارند بهتر است عینکی انتخاب کنند که بخش زیادی از بینی را نپوشاند.

انتخاب با شما نیست

اپتومتریست‌ها افرادی هستند که تحصیلاتشان در ارتباط با چشم و عینک است آنها می‌توانند با در نظر گرفتن شکل و فرم صورت، نمره عینک، کاربرد آن، جنس عدسی، نوع عدسی و خصوصیات رنگی آن، انتخاب‌های مختلف را به بیمار پیشنهادکنند. پس اگر چنانچه برای تهیه عینک به مغازه‌ای مراجعه کردید که به شما گفتند هر قابی را می‌خواهید انتخاب کنید و فقط سلیقه شما مدنظر قرار گرفت، به کیفیت علمی کار آن مرکز شک کنید حتی اگر از نظر سلیقه راضی باشید. فراموش نکنید در عینک فروشی انتخاب تنها با شما نیست.

/ 5 نظر / 18 بازدید
حسین

ما بچه های شیراز و اصفهان وچند دانشگاه دیگرسعی داریم برای بهتر شدن رشته خودمون اسم رشتمونا تکنولوژی جراحی معرفی کنیم که کم کم بین همه هم این اسم شناخته بشه. اگه موافقین هم اسم وبلاگمونو تغییر بدیم و این پیام رو به کمک همه برا همه ارسال کنیم. خودمون باید به رشته مون ارزش بدیم به کمک هم. حسین حسین زاده رشته کارشناسی تکنولوژی جراحی دانشگاه علوم پزشکی شیراز. اطلاع رسانی یادت نره

انجمن

با سلام ما هم ازیزد موافقیم

سپیده

سلام من رشته کارشناسی اتاق عمل اهواز قبول شدم می خواستم بدونم کار دقیق ما بعد از گرفتن فوق لیسانس در چه زمینه های هست و ایا میتوانیم در شاخه های فیزیولوژی یا اناتومی ویا بیوشیمی ادامه تحصیل بدیم مهندسی پزشکی چطور و اگر امکانش هست دقیقا باید چه مراحلی سپری بشه

تکنولوژستor

با سلام و خسته نباشيد خدمت تکنولوژيست هاي عزيز اتاق عمل وبلاگتون خيلي قشنگه خوشحال مي شيم اگر به وبلاگ تازه بنياد و حقير ما هم سري بزنيد. با اجازه لينکتون کرديم شما هم اگه خواستيد مي تونيد ما رو لينک کنيد. با آرزوي سلامتي هم رشته اي هاي گل[گل] (بچه هاي اتاق عمل 87 مشهد)

شیدا شیرالی

سلام وبلاگ شما واقعا زیبا بوووووووووووووووود